SON GÜN : 13 MART 2017

SIK SORULAN SORULAR

Ana Sponsor Kimdir?+

Yarışmanın ana sponsoru İGA – İstanbul Yeni Havalimanı’dır. İGA’nın yolculuğu DHMİ’nin 3 Mayıs 2013’te İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşa edilmesi ve işletilmesini Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’na ihale etmesi ile başladı. İhaleyi kazanan konsorsiyumun bu amaçla İGA ismini vererek 7 Ekim 2013 kurduğu şirket olarak, İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşaatını gerçekleştirmek ve 25 yıl süreyle işletmek amacıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Yatırımcılarımız arasında yer alan şirketlerin her birinin İGA’da %20 oranında eşit hissesi bulunuyor. Hem yurtiçi hem de yurtdışında, inşaat, enerji, turizm, madencilik, liman ve havalimanı işletmeciliği gibi farklı sektörlerde faaliyetleri bulunan Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun, havalimanı inşaatı tecrübeleri arasında sekiz havalimanı bulunuyor.

• İstanbul Sabiha Gökçen (Türkiye)
• Priştina (Kosova)
• Kahire Terminal 2 (Mısır)
• Bakü Heydar Aliyev (Azerbaycan)
• Hawler – Erbil (Kuzey Irak)
• Duhok (Kuzey Irak)
• Ordu-Giresun (Türkiye)

Buna ek olarak konsorsiyum üyelerinden Limak Holding’in Istanbul Sabiha Gökçen (Türkiye) ve Priştina (Kosova) havalimanlarını işletme tecrübesi bulunmaktadır.

Yarışmanın Kapsamı Nedir?+

Yarışma genel kapsamda bir insansız hava aracının belirlenen yarışma kurallarını yerine getirecek şekilde tasarlanmasını, sağlanan malzemeler ile aracın üretilmesini ve uçağın belirlenen görevleri yerine getirdiğinin gösterilmesi için uçağın uçurulmasını içermektedir.

Ön Değerlendirme Nasıl Yapılacaktır?+

Ön değerlendirme ekibi gelen bütün başvuruların değerlendirilip 40 kişiye indirilmesini sağlayan yetkili uzman kişi grubudur. Belirlenen koşulara göre bu ön değerlendirme grubu öğrencileri puanlayarak en iyi öğrencileri yarışmaya sokmayı hedeflemektedir. Her bir öğrenciyi 3 yetkili değerlendirecek ve puanların ortalaması alınacaktır. Yarışmaya sadece 20 kişi katılacağı için bu 40 kişilik öğrenci grubu bir eleme sınavına girecektir. Sınav sonucunda ilk 20 kişi yarışmaya hak kazanacaktır, aksi bir durum olması durumunda geri kalan 20 kişiden bir yedek listesi oluşturulacaktır.

Katılım Sonuçları Ne Zaman Nerede Açıklanacaktır?+

Bu yarışma dâhilindeki bütün sonuçlar web sitesi üzerinden açıklanacaktır. 7** Nisan 2016 tarihinde ilk 40 kişilik liste açıklanacaktır ve 12** Nisan 2016 tarihinde de eleme sınavı sonuçları açıklanacaktır.

** Belirtilen tarihler beklenmeyen sebeplerden dolayı değişebilir.

Dersler ve Eğitim Süreci Nedir?+

Dersler İTÜ’den 8 öğretim görevlisi ve 10 eğitmen tarafından verilecektir. 26 Saat Teorik Eğitim ve 28 Saat Pratik Eğitim olarak tasarlanmıştır.

24 Nisan 2016 (Pazar) : Tören ve Teorik Eğitim - I
30 Nisan 2016 (Cumartesi) : Teorik Eğitim – II
07 Mayıs 2016 (Cumartesi) : Teorik Eğitim – III
08 Mayıs 2016 (Pazar) : Teorik Eğitim – IV - Pratik Eğitim – I
14 Mayıs 2016 (Cumartesi) : Teorik Eğitim - V - Pratik Eğitim – II
15 Mayıs 2016 (Pazar) : Pratik Eğitim – III
21 Mayıs 2016 (Cumartesi) : Pratik Eğitim – IV
22 Mayıs 2016 (Pazar) : Pratik Eğitim – V
28 Mayıs 2016 (Cumartesi) : Pratik Eğitim – VI
05 Haziran 2016 (Pazar) : Yarışma

Dersler 10.00 – 16.00 arasında yapılacaktır.

Eğitimler Nerede Yapılacaktır?+

Eğitimler ve atölye çalışmaları İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde gerçekleştirilecektir.

Yarışma Esnasında Kullanılacak Malzemeler+

Yarışma sırasında kullanılacak bütün malzemeler İTÜ tarafından temin edilecektir, dışarıdan malzeme kullanımı olmayacaktır. Kullanılacak malzemelerin listesi şu şekildedir:

Motor: Emax GT2812/10 970KV Outrunner
ESC: Toprc 30A Brushless ESC 5V/3A Bec
Batarya: Gens Ace 11.1v 2200mah 30C 3S LiPo
Servo: Hitec HS-53 8gr Economy Feather Mikro Servo x 4
Pervane
İniş Takımı
Yapısal üretim için çeşitli malzemeler
Kaplama Kağıdı (gerektiği durumda)

Final Değerlendirmesi Nasıl Yapılacaktır?+

Final değerlendirmesini yarışma jürisi üyeleri yapacaktır. En yüksek puanı alan grup yarışmayı kazanacaktır, ikinci en yüksek puana sahip olan grup ikinciliği, üçüncü en yüksek puana sahip olan grup üçüncülüğü kazanacaktır. Yarışma puanı, hava aracı tasarımında hazırlanan rapor puanı ve uçuş görevlerinden elde edilen puanların toplamı olarak belirlenecektir. Yarışma raporu, içeriği ve değerlendirme kriterlerine göre puanlanacaktır. Rapor kriterleri eğitimler sırasında gruplara verilecektir. Yarışmada esnasında görevi başarıyla yerine getiren ve en fazla turu tamamlayan uçak en iyi puanı alacaktır.

Yarışma Puanı Nasıl Hesaplanacaktır?+

Toplam puan = (Rapor Puanı) x (Uçuş Puanı) / (Hava Aracı Boş Ağırlığı(kg))

Rapor puanı, 100 üzerinden değerlendirilecektir.
Uçuş puanları yarışmada en yüksek dereceyi elde eden takıma göre 100 üzerinden normalize edilecektir.

Yarışma Kuralları Nelerdir?+

Yarışma kapsamında kullanılacak olan sistemler (motor, batarya, ESC, Pervane vb) ve malzemeler (karbon tüp, köpük, balsa, yapıştırıcılar ve atölye malzemeleri) yarışmacılara organizasyon tarafından sağlanacaktır. Bu malzemelerin dışında malzeme kullanımına izin verilmeyecektir.

Yarışmanın son aşaması olan “Uçuş Görevi” sırasında uçuşu yapacak kişiler belli ise önceden isimlerinin bildirilmesi, pilotları yok ise de organizasyon ekibine kendilerine pilot sağlanması için bu durumu bildirmeleri gerekmektedir.

Raporun tamamen ekip tarafından hazırlanmış olması gerekmektedir. Dışarıdan bilgi girdisi sağlanabilir ancak rapor ekibin ürünü olmak zorundadır.

Raporda hazırlanan uçak ile yarışmaya katılım gösterilen uçağın aynı uçak olması gerekmektedir. Raporlar teslim edildikten sonra uçakta yapılacak değişiklikler kabul edilmeyecektir.

Uçakların uçuşları öncesinde teknik incelemeden geçecektir. Hava aracı kısıtları bölümünde verilen kısıtların dışına çıkan ve genel güvenlik kurallarını ihlal eden araçlara uçuş izni verilmeyecektir.

Yarışma için yapılacak araçlar tamamen etkinlik süresince üretilmelidir. Motor, pervane, servo, ESC, batarya gibi alt sistemler dışında sistemler (yük bırakma sistemi vb) yarışma öncesinde tasarlanabilir ancak yarışma öncesinde üretilip yarışma esnasında araca entegrasyonu yasaktır.

Yarışma ile ilgili detaylar yarışma öncesinde ve esnasında cevaplanacaktır.

Yarışmada her takım bir defa görev için uçacaktır. Olası arızalardan ya da yeniden uçuş yapmak isteyen takımlara üç şans daha tanınacaktır.

Ekipler birbirleri ile dostluk çerçevesinde rekabet edecektir. Aksi davranış gösteren takımlar uyarılmaksızın diskalifiye edilecektir.

Ekipler yazılı ve sözlü olarak organizasyon ekibi tarafından kendilerine verilen tüm kural, talimat ve uyarıları dikkate almak zorundadır.

Organizasyon ekibi kurallar ve detaylarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Eğitim ve Yarışma Sürecinde Masraflarımız Karşılanacak Mıdır?+

Eğitim ve yarışma süresince yemek masrafları ile yarışmada kullanılacak olan tüm ekipmanlar organizasyon tarafından karşılanacaktır.